Symfonia Zeppelin – Thomas Doss (historia + nasze wykonanie)

Symfonia Thomasa Dossa powstała z okazji 100-lecia austriackiej fundacji Zeppelin. Kompozytor zainspirował się ekscytującą historią powstania najbardziej legendarnego na świecie sterowca. W tej wielobarwnej kompozycji Doss próbuje odtworzyć obsesję hrabiego Ferdinanda von Zeppelin i realizację jego marzeń dotyczących budowy gigantycznego sterowca.

Ze względu na ograniczenie czasowe występów każdej orkiestry podczas konkursu w Trondheim wykonywaliśmy tylko pierwszą, trzecią oraz trochę okrojoną czwartą część.

Pierwsza część „Idee Fixe” opisuje jak hrabia Zeppelin namiętnie podąża za swoim marzeniem. Pod koniec części muzyka rozwija się i otwiera w wysokim punkcie, gdy hrabia po raz pierwszy wizualizuje potężny sterowiec unoszący się nad nim.

Druga część, której nie graliśmy, opisuje wytwarzanie sterowca.

W trzeciej części „Wieloryb w niebie” maszyna leci po raz pierwszy. Lekko i bezgłośnie zeppelin szybuje po niebie. Z ziemi publiczność może go zobaczyć coraz bliżej i bliżej i wita go z zachwytem. Między narodami i ludźmi został zbudowany nowy most.

W czwartej części, zwanej „Reinkarnacją”, wybuchła wojna w Europie. Sterowiec teraz wisi złowrogo nad Londynem siejąc terror i strach. Dla mieszkańców wygląda tak, jakby zeppelin był z innego i przerażającego świata. Spala się więc zeppelin, a wraz z tym kończy się era sterowców.

Koniec opowiada o reinkarnacji,  kompozytor widzi, że sterowiec wznosi się jak feniks z popiołów i zmartwychwstaje, by teraz być jedną z największych legend w historii lotnictwa.

 

Nasz dyrygent opowiadał tę historię przed naszymi koncertami w Stavanger, udało mi się ją znaleźć na stronie organizatorów konkursu, więc przetłumaczyłam ją dla was i dla siebie, bo wydaje mi się, że jest bardzo ciekawa, i znając ją, całkiem inaczej odbiera się słuchany utwór.

Zapraszam do wysłuchania naszego wykonania tego utworu – nagranie z konkursu w Trondheim:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *